משקה ה"סודה" המוכר לכולנו הוכן לראשונה על ידי הוספת אבקת "סודה לשתייה" (NaHCO3) ללימונדה. התגובה ביניהן יצרה גז פחמן דו חמצני שהשתחרר כבועות. ההמצאה נזקפת לזכותו של החוקר ג'וזף פריסטלי האנגלי, בשנת 1797.

בשנת 1810 הוצא לראשונה פטנט בארה"ב על ייצור המוני של מי סודה. בתחילה שימשו מי הסודה כמוצר בריאות, והם נמכרו בעיקר בבתי מרקחת. עם השנים הוסיפו להם תמציות טעם וריח וכך נוצרו המשקאות הקלים המוגזים, ביניהם הקוקה קולה המפורסם.

כיום מכינים מי סודה על ידי העברת הגז פחמן דו חמצני בלחץ גבוה דרך מים. הלחץ הגבוה מגדיל את כמות הגז המומסת במים, ועם פתיחת הבקבוק הלחץ יורד ונפלט גז מן המים תוך יצירת הבועות המוכרות.

בתנאים רגילים (בטמפרטורת החדר, 25°C, ובלחץ של 1 אטמוספירה) הפחמן הדו חמצני הוא גז חסר צבע וריח שאינו דליק ונוסחתו הכימית היא CO2.

שאלות
שאלה 1
קבעו אם CO2(g) הוא יסוד, תרכובת או תערובת. נמקו את קביעתכם.
שאלה 2
המכשיר הביתי לייצור מי סודה (לדוגמה: סודה סטרים) הוא מכל מתכת קשיח שמכיל פחמן דו חמצני נוזלי בלחץ גבוה. התייחסו לתהליך הביתי לייצור סודה וסמנו ליד כל משפט אם הוא נכון או לא נכון:
מחוץ למכל, בטמפרטורת החדר, הפחמן הדו חמצני הוא במצב של גז.
בטמפרטורת החדר נדרש לחץ גבוה לדחיסת מולקולות הגז פחמן דו חמצני למצב הנוזלי.
הגז פחמן דו חמצני אינו מסיס במים.
הוצאת חלק ממולקולות פחמן דו חמצני ממכל המתכת תגדיל את הלחץ במכל.
שאלה 3
להכנת משקאות קלים מוגזים ממיסים את הגז CO2(g) במים. איזה מהניסוחים הבאים מתאים לניסוח המסה של פחמן דו חמצני, CO2(g), בעת הכנת "מי סודה".
שאלה 4
כשפורצת שרפה, משתמשים לעתים קרובות במטף כיבוי המשחרר קצף המכסה את האש וגורם לכיבויה. הקצף שמשתחרר מהמטפים הוא תערובת של מוצקים וגז פחמן דו חמצני. התכונות שבגללן משמש הפחמן הדו חמצני לכיבוי שרפות הן (סמנו את התשובות הנכונות):
שאלה 5
לפניכם טבלה ובה חמישה היגדים.
  1. בחרו: קבעו לאיזה חומר מתאים כל היגד - ל"סודה לשתייה"
    NaHCO3(s)
    או לפחמן דו חמצני
    CO2(g)
    .
  2. בחרו: קבעו לאיזו רמה מתייחס כל היגד - לרמה מאקרוסקופית או לרמה מיקרוסקופית.
ההיגד נוסחת החומר שההיגד מתאים לו ההיגד מתייחס למצב מאקרוסקופי / מיקרוסקופי
החומר בנוי ממולקולות.
בטמפרטורת החדר מתקיימת בחומר תנועת מעתק, סיבוב ותנודות.
החומר מוליך חשמל במצב נוזל.
טמפרטורת ההיתוך של החומר גבוהה מטמפרטורת החדר.
בחומר קיימת משיכה חשמלית חזקה בין יונים חיוביים ליונים שליליים.
שאלה 6
בחיי היומיום מכירים שיטות שונות להתפחת בצק: על ידי שימוש בשמרים (שמרים הם יצורים חיים שנושמים), באמצעות שימוש באבקת אפייה (המכילה סודה לשתייה) או באמצעות הקצפת חלבוני ביצים. בכל השיטות הללו התפיחה נגרמת בגלל נוכחות גז כלשהו בבצק. השוו בין השיטות השונות. היעזרו בטבלה שלפניכם.
השיטה סוג הגז האם תפיחה נגרמת בגלל שינוי כימי או בגלל שינוי פיזיקלי?
שמרים
סודה לשתייה
קצף ביצים